Proje

OSB OSOS Uygulama Örneği

Kategori

Endüstri,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Uşak Organize Sanayi Bölgesi

Proje Tanımı

Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri olan Uşak Organize Sanayi Bölgesi 1976 yılında kurulmuştur. Tekstil, Kimya, İnşaat, Sağlık gibi konularda bir çok üretici tarafından oluşan Uşak OSB hep ileri teknolojileri hedeflemektedir. Binlerce çalışanı olan fabrikaları ile istihdam oluşturmaktadır. 2005 yılında TEDAŞ’ tan devralınan enerji dağıtım şebekesi ülkemizde ilklerdendir.

BEKLENTİLER

Elektrik ve doğalgaz ölçüm izlemesinin GPRS altyapısı kullanılarak otomatik olarak yapılması, faturalandırma ve özelleştirilmiş raporların oluşturulması, özellikle kayıp ve kaçak oranlarının izlenmesi, geçmişe dönük ölçüm arşivi oluşturulması ve tüm bu sistemi destekleyebilecek PC sistemi ve yazılım temini istendi.

UYGULAMA

Geniş bir alana yayılı bulunan Uşak OSB de doğalgaz sistemi bir doğalgaz firması tarafından kurulmuş ve GSM/GPRS üzerinden veri alınabilecek konuma getirilmişti. Elektrik sayaçları olarak yüksek güçlü noktalar ve düşük güçlü noktalar da ISKRAEMECO’nun değişik sayaçları kullanıldı. Yüksek güçlü endüstriyel sayaç ihtiyacı olan noktalarda ISKRA MT831 serisi modüler sayaçlar GSM/GPRS modülleri ile beraber kullanıldı. Bu sayaçlar üzerinden sadece enerji değil gerilim-akım gibi ana elektriksel parametrelerinde okunması hedeflendi.
Daha düşük güçlü noktalarda yine GSM/GPRS özelliği bulunan ISKRA Mx372 tipi dahili kesicili sayaçlar kullanıldı. Bu sayaçlar sayesinde aydınlatma panoları gibi enerji izleme fonksiyonunun yanında istendiğinde enerji kesme işleminin de yapılabilmesi düşünüldü.
350’den fazla OSB üyesinin 500’ e yakın ölçüm noktasını anlık ve geçmişe dönük olarak izleyebilen bir sistem için FailOver Cluster altyapısına sahip sunucular ve otomatik yedekleme özelliğine sahip ana kumanda merkezi oluşturuldu. Sistem hız gereksinimleri ve kayıt ihtiyacı hesaplandı.
Sunucular üzerine Sanal sistemler kurularak tamamı ile Aktif Mühendislik ürünü olan Actwin Smart enerji yönetim sistem yazılımı kuruldu. Yazılım faturalamaları ve kayıp kaçak, verimlilik, harita görünümü gibi raporlamaları Uşak OSB ihtiyaçlarına göre özelleştirildi. Ek olarak periyodik alım satım raporu gibi raporlar eklendi. Bu yazılım özelleştirmeleri gaz ölçüm, raporlama ve faturalandırmaları içinde sağlandı.

SONUÇ

Manuel olarak okuma ve veri girişi nedeni ile kaybedilen zaman ve oluşan maliyet, kurulan sistem ile ortadan kaldırıldı. Alt yapı olarak GSM/GPRS seçildiği için kablolama neredeyse olmadı ve devreye alma çok hızlı bir şekilde gerçekleştirildi. Tüm sayaçların Iskraemeco sayaçlar ile değiştirilmesi sayesinde okuma değerlerinin doğrululuk oranı maksimum seviyeye çıkarıldı. Bu sayede yanlış faturalandırmanın önüne geçildi, sistem üzerinde oluşan kayıp ve kaçak oranı ölçüm ve raporlamaları sonucu yapılan çalışmalar ile beraber %2,5 seviyelerinden %0,3 seviyelerine geriledi. Elektrik tarafında trafo kaybı,  verimlilik raporları, harita gösterimi, ölçüm raporları gibi raporlarla OSB elektrik ekibi anlık ve geleceğe yönelik çalışmalarını geliştirdi. OSB üyelerinin gaz sayaçlarında doğru faturalama yapmak için gaz parametre girişi oluşturuldu. Bunun yanı sıra saatlik haftalık aylık istasyon raporları gibi sistem bilgilendirmeleri de gerçekleştirilmiş oldu.
×
img