Proje

VEDAŞ Akıllı Sayaç Projesi

Kategori

Enerji ve Alt Yapı,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

VEDAŞ

Proje Tanımı

2013 yılında tamamlanan özelleştirme sonrasında Türkerler Holding ve Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) yönetiminin etkin mücadelesi ile Van’da kaçak elektrik kullanımı neredeyse yarıya düşmüştür.

Aktif Group olarak VEDAŞ ile yaptığımız çalışmada öncelikle 2019 yılı örnek alınarak Van’da tüketimi en yüksek olan üç ilçe belirlendi. Belirlenen bu üç ilçenin (Edremit, İpekyolu ve Tuşba) toplam tüketimi 645.025.377 kWh’dir ve Van ilinin toplam tüketiminin %66’sına eşittir.

Tüketimin bu denli yüksek olduğu ilçelerde yaptığımız elektrik hattı üzerinden (PLC) yüksek hızlı sayaç okuma projesinin sonucunda kaçak oranlarında Edremit’te %26,67’lik, İpekyolu’nda %5,13’lük ve Tuşba’da %20,73’lük iyileştirmeler elde edildi.

Sadece Van Edremit ilçesine bakıldığında alınan enerji yıllık yaklaşık 9 milyon kWh artarken yapılan tahakkuk yıllık 80 milyon kWh artmıştır.

%98,13 civarı okuma başarısı ve yüksek hızda gerçekleştirilen uzaktan açma/kapama işlemleri tahakkukun bu denli artmasındaki ana sebeplerdendir.

×
img