Proje

Aktif Filtre Uygulama Örneği

Kategori

Endüstri,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Nobel İlaç

Proje Tanımı

NOBEL İLAÇ, 1964 yılında başlattığı faaliyetlerini bugün, Türkiye’nin önde gelen ilaç şirketlerinden biri olarak sürdürüyor. Ürün yelpazesinde, hem bağlı şirketlerinde geliştirdiği ve ürettiği ilaçları, hem de lisansını aldığı reçeteli ve reçetesiz satılan ürünleri bulunduran Nobel, aynı zamanda Türkiye’nin sayılı ilaç ihracatçıları arasında saygın bir yere sahiptir. Asya ve Avrupa genelinde çok sayıda ülkede açtığı temsilciliklerle, Türkiye’de sunduğu hizmet ve ürünlerini uluslar arası pazara da açan Nobel’in bu geniş coğrafyada binlerce çalışanı bulunmaktadır.

BEKLENTİLER

HVAC (Heating, Ventilating and Air Conditioning) iklimlendirme sisteminin elektriksel olarak bağlı bulunduğu barada yapılan güç kalitesi ölçümlerinde harmoniklerin Uluslar arası ve Ulusal standartların dışında olduğu görülmüş ve sistem nominal işletmesindeki harmonik değerlerinin standart değerler içine getirilmesi talep edilmiştir.

UYGULAMA

Problem yaşanan nokta için ABB PQF Size programı ile yapılan simülasyon sonucunda 2 adet PQFS serisi 100 A aktif filtre uygulanması gerektiği öngörülmüştür. Yapılan aktif filtre uygulamasının performans sonuçları aşağıda uygulama öncesi ve uygulama sonrası olarak karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.
  • Sahada filtrelerin devreye alınmadan önceki ölçümleri aşağıdaki Histogram 1’de verilmiştir. Sistemden yaklaşık olarak 100 Amper rms yük akımı çekilirken, %60 Toplam akım harmoniği (THDI) mevcuttur. Aktif filtreler devreye alındıktan sonra Histogram 2’de toplam akım harmoniği (THDI) %5 seviyelerine düştüğü görülmektedir.
Histogram 1 – Aktif filtre devreye alınmadan önce ölçülen harmonik akımlarının yüzde değerleri
Histogram 2 – Aktif filtre devreye alındıktan sonra ölçülen harmonik akımlarının yüzde değerleri
  • Grafik 1’de aktif filtrelerin devreye alınmadan önceki 3 faz akım değişimi verilmiştir. Ölçüm incelendiğinde bir çok harmonik birleşeni içinde bulunduran akım değişimi sinüs formundan oldukça uzaktır. Grafik 2’de ise toplam akım harmoniği %60’tan, %5’e inen sistemin akım değişim grafiği verilmiştir. Üç faz akım eğrileri sinüs formuna oldukça yakın hale gelmiştir. Ayrıca sistemin toplam rms akım değeri faz başına yaklaşık olarak %13 azalmıştır.
Grafik 1 – Aktif filtre devreye alınmadan önce ölçülen 3 faz akımın grafiksel değişimi
Grafik 1 – Aktif filtre devreye alınmadan önce ölçülen 3 faz akımın grafiksel değişimi
  • Histogram 3’de aktif filtrelerin devreye alınmadan önceki Toplam gerilim harmoniği (% THDV) değerleri verilmiştir. Histogram 4’te ise aktif filtre devreye alındıktan sonraki toplam gerilim harmoniği değeri verilmiştir. Ölçümlere göre %THDV %5.2’den , %2.7’lere kadar düşülmüştür.
Histogram 3 – Aktif filtre devreye alınmadan önce ölçülen harmonik gerilimlerinin yüzde değerleri
Histogram 4 – Aktif filtre devreye alındıktan sonra ölçülen harmonik gerilimlerinin yüzde değerleri

SONUÇ

Endüstriyel tesislerdeki HVAC (Heating, Ventilating and Air Conditioning) iklimlendirme sistemlerinin içerisinde bulunan 6 darbeli tam dalga doğrultucusunda bulunan yarı iletken köprüsündeki anahtarlamadan dolayı harmonik problemi oluşmaktadır. Oluşan bu güç kalitesi problemi uygulanan 2 adet 100A rms aktif filtrelere ile çözüme ulaştırılmıştır. Tesis uluslar arası ve ulusal standartlarda belirtilen gerilim ve akım harmoniği sınır değerleri içerisinde çalışmaya devam etmektedir.

×
img