Proje

Aktif Harmonik Filtre Projesi Uygulama Örneği

Kategori

Enerji İzlemesi ve Verimlilik,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Atlas Park AVM

Proje Tanımı

İstanbul’un en çok seçilen alışveriş merkezlerinden biri ATLASPARK AVM. İçinde mağazaları, eğlence yerleri ve farklı yemek seçenekleri ile bir buluşma merkezi. Birçok markanın ve halkın seçtiği ATLASPARK AVM Aktif Mühendislik tecrübesini seçti.

Müşterinin Şikâyeti:

AVM bünyesinde bulunan alçak gerilim tali panosundan beslenen yüklerde görülen toplu ve sık arızalar neticesinde kullanıcı şikâyetleri oluşmuştur. ATLASPARK AVM teknik personeli ve yönetimi de bu konuda uzman olan Aktif Mühendislik güç kalitesi departmanı ile iletişime geçmiştir. Yapılan kontroller ve güç kalitesi ölçümleri neticesinde bu tali panodan beslenen LED aydınlatma yükünün yüksek oranda harmonik ürettiği görülmüştür. Bu harmonik seviyesi nedeni ile nötr toprak arası gerilimi 45-50 volt mertebesinde ölçülmüştür. Güç kalitesi departmanımız tarafından konuyla ilgili çözüm üretilmiştir.

Yapılan Uygulama:

Problem yaşanan nokta için ABB PQF Size programı ile yapılan simülasyon sonucunda 1 adet PQFS serisi 45A aktif filtre uygulanması gerektiği öngörülmüştür. Yapılan aktif filtre uygulamasının performans sonuçları aşağıda karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.

Aktif Filtre Uygulama Öncesi

Gerilim Harmonik Ölçümleri

Görüldüğü üzere Aktif Filtre Uygulaması öncesi hat üzerindeki Gerilim THD (Total Harmonic Distortion) oranı %21,59 seviyelerindedir. Bu oran standardın çok üstündedir.

Akım Harmonik Ölçümleri

Burada da Akım THD oranının %38,47 seviyelerinde olduğu dikkat çekiyor. İncelemelerimizde bu yüksek harmonik seviyesine LED aydınlatma grubunun neden olduğu Güç Kalitesi Departmanımız tarafından tespit edilmiştir. 45 Amperlik bir Aktif filtre uygulamasının uygun olacağı kararına varılmıştır.

Aktif Filtre Uygulama Süreci

Gerilim Harmonik Ölçümleri

Bu grafikte 45 Amperlik Aktif Filtre uygulamasının sisteme dâhil olduğu ilk anlardaki Gerilim THD oranına etkisini görebilirsiniz. 2-3 dakika gibi kısa bir zaman dilimindeki THD düşüş göze çarpmakta.

Akım Harmonik Ölçümleri

Hat üzerindeki akım yükününde bu 2-3 dakikalık geçiş sürecindeki düşüşü grafikten takip edebilirsiniz. Aşırı ısınmalara ve arızalara neden olan bu etkinin azalması şebeke sağlığı açısından çok önemli.

Aktif Filtre Uygulama Sonrası

Gerilim Harmonik Ölçümleri

Uygulama sonrası stabil çalışma sırasındaki Gerilim THD seviyesinin % 21,59 seviyelerinden %4,21 seviyelerine düştüğü görülmekte. Standartta yer alan sınırın çok aşağılarında sabitlendiği izlenmektedir.

Akım Harmonik Ölçümleri

Bu grafikten de akım yükünü artıran Akım THD oranının %38,47 seviyelerinden %8,51 seviyelerine indirildiği görülmekte.

Sonuç:

LED aydınlatmanın yoğun olarak kullanıldığı alanlarda aydınlatma beslemelerinde kullanılan yarı iletken teknolojisi aşırı derecede harmonik üretmektedir. Bu neticede şebeke üzerinde çalışan diğer cihazların arızalanmasına ve kablo hatlarında aşırı ısınmaya neden olmaktadır. Yapılan ölçüm ve tetkikler sonrası kullanılan 45 Amperlik Aktif filtre uygulaması sayesinde harmonik değerleri uluslararası ve ulusal standartlarda belirtilen sınır değerler içerisine indirilmiştir. Rutinde basit bir voltmetre ile görülebilen nötr – toprak gerilimini de 50 volt seviyelerinden 2 Volt seviyelerine düşürmüştür. Uygulama başarılı bir şekilde teslim edilmiştir.

×
img

  Hızlı Teklif Al!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye