Proje

Solar Transformatör Merkeziyle Yer ve Maliyet Tasarrufu

Kategori

Elektrik Mühendisliği,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Müşteri

Proje Tanımı

Solar sektörünü takip eden değerli okuyucuların bileceği üzere arazi üzerinde inşa edilen lisanssız güneş enerji santrali (GES) yatırımlarında yaşanan en büyük sorunlardan biri imar izinleridir. Hatalı başvurular, haritalama hataları, tasarım hataları, kamulaştırma vb. birçok farklı nedenlerle güneş enerji santralleri yatırımlarında imar izni sorunu yaşanabilmektedir. Bu örnek uygulamamızda benzer nedenlerle sorun yaşayan yatırımcılarımıza sunduğumuz çözümden bahsedeceğiz.

BEKLENTİLER

Müşterimiz, Isparta ili Kuleönü ilçesinde yer alan, 1,1 MWp gücünde olan ve bu güçte bir GES için oldukça küçük denebilecek 16.500 metrekarelik alana sahip yatırımları için şirketimizle irtibata geçti. En önemli beklenti sahada yer işgalini asgariye indirecek kompakt saha tasarımı ve yine sahada kullanılacak donanımların kompakt olması ve az yer kaplamasıydı. Müşterimiz bu beklentilere uygun orta gerilim hücre, beton köşk ve evirici için şirketimizle irtibata geçti.

Arazi Uydu Görüntüsü

UYGULAMA

Solar pazarında gündeme gelen kompakt tasarım ve kompakt ürün ihtiyacına cevap vermek amacıyla şirketimiz tarafından RST Solar Transformatör Merkezi çözümünün tasarımı başlatıldı. Tasarlanan transformatör merkezi, sektördeki diğer örneklerinden farklı olarak tek bir monoblok köşk içerisinde orta gerilim hücre, yükseltici (step-up) transformatör ve evirici ihtiva etmekteydi.

Çözümün mühendislik hesaplamaları ve tasarımları, en güncel yazılımlar ve simülasyon programları kullanılarak tamamlandı. Bununla birlikte oluşturduğumuz çözümün resmi kurumlar tarafından onaylanması için tarafımızca yapılan mühendislik hesaplamaları üniversitelerin ilgili fakülteleri tarafından tekrar hesaplandı ve onaylandı.

Mühendislik Hesapları Üniversite Uygunluk Raporu

Müşterimize Friem Recon Line 2.30H1 serisi modüler merkezi eviricilere uygun olarak tasarlayabileceği örnek saha tasarımları iletildi. Bu örnekler sayesinde dizi eviricilerle yapılan tasarımların aksine daha az sayıda ve daha küçük ölçekte saha toplama panolarıyla alandan tasarruf edildi. Bununla birlikte sahada çok daha az yer kaplayacak, pazarda benzeri bulunmayan RST Solar Transformatör Merkezi çözümü müşterinin değerlendirmesine sunuldu. Müşterimiz bu çözümü tercih ederek fotovoltaik paneller ile şebeke arasında yer alan elektriksel ekipmanların tamamını yalnızca tek monoblok köşk içerisinde sahasında tesis etmiş oldu.

RST Solar Transformatör Merkezi Tasarımı

SONUÇ

Solar sektöründeki bu örnek uygulamada yenilikçi mühendislik çalışmaları sayesinde alışılagelmiş yöntemlerle yapılması durumunda daha verimsiz çalışacak bir GES yatırımının nasıl daha verimli hale getirebileceğini siz değerli okurlara aktarmış olduk. Müşterimiz RST Solar Transformatör Merkezi çözümü sayesinde yerden, yatırım maliyetinden, saha ekipmanları maliyetinden tasarruf etmekle beraber daha verimli çalışan GES kurmuş oldu.

Örnek Uygulama Resmi
×
img

  Hızlı Teklif Al!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye