Proje

Kartal Monumento Ofis Projesi

Kategori

Enerji İzlemesi ve Verimlilik,

Proje Durumu

Tamamlandı

Müşteri

Kartal Monumento Ofis

Proje Tanımı

Gelişmekte olan Türkiye ekonomisinde söz sahibi firmaların ofislerini kuracağı Kartal Monumento Ofis projesinde mimari kadar elektrik ve mekanik alt yapıda da verimlilik ve kolaylık hedeflenmiştir. Şirket çalışanlarının kullanışlı ortamlarda, verimli bir şekilde çalışmaları için tüm imkanlar kullanılmıştır.

BEKLENTİLER

Binada bulunan ofislerin elektrik ve su giderlerinin faturalandırılması, ölçüm noktalarından alınan değerlere göre bina teknik ekibinin faturalar ve raporlamalar hazırlayıp bakım-geliştirme hareketlerini planlaması.

UYGULAMA

Şaftlarda bulunan sayaçların RS485 ve M-Bus protokolleri ile sisteme dâhil edilmesi amaçlandı. Ray tipi elektrik sayaçları olarak EMU marka Allrounder serisinden direkt bağlantılı sayaçlar kullanıldı. Sayaçlar arasına RS485 bus hattları çekilerek maksimum 30 adetlik gruplar oluşturuldu. Kablolama sırasında cihaz haberleşme testleri yapıldı.
Oluşturulan gruplamalar RS485 haberleşme hatları şeklinde merkezi izleme odasına kadar götürüldü. Bu hatlar Sistemin izlemesinin yapılacağı merkezi iş istasyonu üzerindeki PCI kart portlarına girildi. Altyapı dâhilindeki M-Bus haberleşmeli su sayaçları da RS485/M-Bus çeviriciler kullanılarak yıldız bağlantılı kablo hatları ile haberleşmesi sağlandı. Bu haberleşme hatları da yine PC üzerindeki portlara girildi.
Tamamı Aktif Mühendislik ürünü olan Actwin Smart enerji yönetim sistem yazılımı kuruldu. Actwin Smart faturalama formatı Kartal Monumento teknik ekip isteğine göre özelleştirildi. Hem su hem elektrik değerleri tek formatta birleştirildi.

SONUÇ

Kartal Monumento su ve elektrik sayaçlarının otomatik olarak faturalandırması, ayrıca diğer ölçüm parametrelerine göre liste ve grafiksel olarak raporlamalarının kolaylıkla yapılması sağlanmıştır. İş gücü maliyeti düşürülmüş ve okuma doğruluğu artırılmıştır. Elektrik sayacı olarak EMU serisi ray tipi sayaçlar seçilmiştir. Bu sayede direkt girişli (75 A e kadar) fakat küçük boyutlu sayaçlar kullanılmış, yerden tasarruf edilmiştir.
×
img

  Hızlı Teklif Al!

  İletişim Bilgileri

  Telefon Numarası

  +90 (216) 314 93 20

  Email Adresi

  info@aktif.net

  Adres Bilgisi

  Şerifali Mahallesi Bayraktar Bulvarı Şehit Sokak No:5 Ümraniye 34775 İstanbul, Türkiye